T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Antalya Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

T.C. SAĞLIK BAKANLIĞI Antalya İl Sağlık Müdürlüğü Antalya Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi

Facebook Twitter Google Plus Linkedin

Merkezimizde İmplant Tedavisine Başlandı

Güncelleme Tarihi: 01/08/2017

Merkezimizde İmplant Tedavisine Başlandı.

Merkezimiz Başhekimi Dt. Ali Kurşun ise İmplant Tedavisi Uygulaması hakkında teknik bilgiler verdi. Kurşun, “implant, çene kemiğine yerleştirilen ve protezlere destek için yapılan yapay diş kökleridir. Alanya Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi’nde ameliyathanede daha steril bir ortamda küçük bir cerrahi işlemle çene kemiğine yerleştirilmektedir. İmplant yerleştirme işlemi, lokal anestezi altında gerçekleştirildiği için herhangi bir ağrı hissedilmesi söz konusu olmamaktadır. İmplant çene kemiğine yaklaşık olarak iki-üç ay içinde tamamen tutunmaktadır. Bu aşamalardan sonra implant gerçek bir diş kökünün yerini almakta ve üzerine konacak protezi taşıyacak duruma gelmektedir” dedi. Diş eksikliklerinde çene kemiğine yerleştirilen ve halk arasında "yapay diş kökü" olarak adlandırılan dental implantın çiğneme fonksiyonunun yanı sıra güzel bir görünüm ve estetik bir gülümseme sağladığını da belirten Kurşun, çekilen dişin bulunduğu kemik fonksiyon görmediğinden zamanla eriyeceği için çekim sonrası yapılacak implant tedavisi ile kemik erimesinin de azalacağının altını çizdi.

İmplant uygulamasının yapılabilmesi için, öncelikle implantı destekleyecek kemik yapısının olması ve diş etlerinin sağlıklı olması gerektiğine değinen Kurşun, tedaviden önce ve implant ağızda kaldığı sürece dişetlerinin tamamen sağlıklı olması gerektiğini belirtti. Kurşun “bunun için merkezimizde implant tedavisi planlanan hastaların gerekli dişeti tedavileri de yapılmakta ve ağız hijyeni eğitimi verilmektedir. Bir diğer faktör kemik yapısıdır. İmplantlar, kalınlığı ve genişliği olan yapılardır; bu nedenle implant yerleştirilmesi öngörülen bölgede; çene kemiğinin bu implantı kabul edecek yükseklik ve genişliğe sahip olması gerekmektedir. Var olan kemiğin kalitesi de implantın başarısını etkileyen faktörlerden birisidir”  dedi.

Son olarak Kurşun “implant tedavisi ile hastalara kaybedilen dişin kök ve gövde formunu taklit eden yeni dişler ile doğal ve konforlu bir kullanım imkânı sağlanmaktadır. Hastalar bunlara kendi dişleri gibi bakım yapabilmekte ve sorunsuz şekilde kullanabilmektedir. İmplant tedavisi sonrası, hastanın doğal dişleri ile birlikte implantın temizliğine gerekli özeni göstermesi implantların ömrü açısından önemlidir. İmplantlar her 3 aylık periyotlarla kontrol edilmelidir” dedi.